termosy obiadowe
Przepisy i poradniki

Jak wybrać najlepszy termos obiadowy?

Od wynalezienia pierwszego termosu na świecie minęło ponad 100 lat. Jego wynalazca nigdy nie przypuszczał, że w przyszłości będzie można jeść owsiankę z jego wynalazku. Dziś termosy obiadowe na żywność są idealne do treningu, wędrówek i jazdy na rowerze. Wybierasz się na wycieczkę i nie wiesz, czy zdołasz się najeść podczas pobytu? Potrzebujesz termosu obiadowego.

Wysokiej jakości termos

Wybór wysokiej jakości termosów jest teraz więcej niż szeroki. I, co najważniejsze, objętość termosów spożywczych są również dostępne dla każdego smaku. Termos 0,7 l to możliwość zabrania do pracy pełnowartościowego obiadu przez dorosłego mężczyznę, a mały termos 0,29 l to świetne rozwiązanie dla mam, które często wysyłają swoje dzieci na szkolenia i występy i muszą im po drodze dać kanapki.

termosy obiadowe

Aby wybrać dobry termos na jedzenie, weź pod uwagę kilka wskazówek od doświadczonych podróżników

  • Większa objętość jest lepsza. Dwie proste zasady: im szersza szyjka, tym szybciej potrawa stygnie, a im większa objętość, tym dłużej utrzymuje się temperatura.
  • Sprawdź zapach. Nie chcesz przecież kupić termosu, który „brzydko pachnie”. Jakikolwiek zapach z nowego termosu wskazuje na niską jakość produktu. Nie daj się zwieść zapewnieniom, że wszystko wkrótce wyjdzie na jaw.
  • Upewnij się, że korek jest zabezpieczony. Dobra zakrętka jest gwarancją, że temperatura utrzyma się tak długo jak w reklamie. Wybierając termos, wybierz ten o największej szczelności.
  • Nalej gorącej wody. Jest mało prawdopodobne, abyś mógł przeprowadzić taki test w sklepie, ale możesz przetestować swój zakup w domu, zanim wyjedziesz na drogę. Aby to zrobić, należy wlać gorący płyn do termosu i po pięciu do dziesięciu minutach dotknąć termosu. Jeśli obudowa jest gorąca, ciepło przenika przez ściany, a izolacja termiczna „nie działa”. Nie zabieraj tego termosu w podróż