Sprzęt gastronomiczny

Niezawodny piec do pizzy – na jaki kamień postawić?

Pizza na kamieniu może pochwalić się niesamowitym aromatem i niepowtarzalnym smakiem. Większość pieców do pizzy korzysta z dobrodziejstwa kamienia szamotowego, ale pamiętać należy o tym, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność zdobywają kamienie granitowe i kamienie z kordierytu, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Czym charakteryzuje się kamień do pizzy granitowy?

Kamień do pieczenia pizzy może być wykonany w całości ze szlachetnego granitu, który może pochwalić się nie tylko eleganckim designem, ale również idealnie gładką powłoką. W dużej mierze to właśnie dzięki temu kamieniowi pszenny spód pizzy i poszczególne składniki nie będą przywierać do powierzchni. Dużym atutem kamienia granitowego jest także to, że jest on bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Naturalny granit może pochwalić się doskonałymi parametrami termicznymi. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że piec do pizzy będzie równomiernie się nagrzewać i sprawnie oddawać ciepło. Godne polecenia są przede wszystkim kamienie w kwadratowych formach na których można upiec zdecydowanie większe placki pizzy. Kamień granitowy można wykorzystać również do serwowania potraw albo jako niezawodna deska do krojenia.

Czym wyróżnia się kamień z kordierytu?

Profesjonalny piec do pizzy ze sklepu GastroPuls coraz częściej zawiera kamień z kordierytu. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej wytrzymałych kamieni do pizzy, który dodatkowo może pochwalić się dużą odpornością na wahania temperatury. Zimny kamień bez problemu można włożyć do nagrzanego pieca do pizzy bez obawy, że pęknie. Kordieryt jak powszechnie wiadomo jest szlachetnym minerałem jubilerskim, dlatego też kamienie do pizzy z niego wykonane są dość drogie. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że pod względem trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne nie ma on sobie równych.

Jakie akcesoria do pieców do pizzy?

Aby pieczenie pizzy było wygodne warto dokupić także porządne łopatki drewniane. Przydać mogą się również specjalne maty silikonowe, które znacząco ułatwiają wałkowanie ciasta. Przy urabianiu ciasta najlepiej sprawdzą się silikonowe wałki. Piec do pizzy należy także systematycznie czyścić, dlatego też warto dokupić odpowiednie akcesoria do czyszczenia. Godne polecenia są solidne szczotki do czyszczenia pieca, które włoski mają wykonane z mosiądzu. Największy komfort pracy zapewniają szczotki z funkcją regulacji. Wysokiej jakości szczotkę można kupić już od 200 zł. Jeżeli chodzi o opisane powyżej kamienie do pizzy to należy je czyścić wyłącznie wodą i gąbką.