Akcesoria kuchenne

Jak wykorzystać potencjał woka w polskiej kuchni?

Na pierwszy rzut oka trudno o funkcjonalne wykorzystanie potencjału woka w polskiej kuchni. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, gdyż patelnia ta jest „wytworem” skądinąd egzotycznej kuchni dalekowschodniej. Niemniej da się ją wprowadzić również do polskiej kuchni, gdyż – sama w sobie – ma wiele ciekawych zalet.

Charakterystyka i zastosowanie woka

Ukształtowanie patelni wok sprawia, że można ją wykorzystywać np. w przygotowaniu potraw na gorącym tłuszczu. Oznacza to, że z powodzeniem można ją stosować w trakcie przygotowywania pączków lub faworków. Sprawdzi się ona również w kontekście przyrządzania niektórych mięs, wymagających odpowiednio głębokiego procesu smażenia. Opcjonalnie w woku można również przyrządzać zupy, przy czym zaleca się, aby były to potrawy głównie tradycyjne, których przygotowywanie jest stosunkowo łatwe.

Wok a dania orientalne

Klasyczna patelnia wok z GastroPuls może być też wykorzystana do dań orientalnych, do których zresztą jest przeznaczona. Jej specyficzny, głęboki kształt pozwala wypełnić dania specyficznym, orientalnym aromatem. Należy jednak pamiętać, że każdy, kto jest zainteresowany posiadaniem tego niezwykłego przedmiotu, musi wiedzieć, iż jest on dostępny w kilku podstawowych wariantach:

  • wok kantoński – posiada dwa charakterystyczne uchwyty, za pomocą których można wygodnie podrzucać jedzenie (jest to bardzo ważne w kuchni dalekowschodniej),
  • wok mandaryński – to naczynie, które nie posiada dwóch uchwytów, lecz pojedynczą, drewnianą rączkę, która ułatwia proces kontrolowania smażenia; jest to patelnia przeznaczona głównie dla osób początkujących,
  • wok pekiński – posiada pojedynczą rączkę i wyróżnia się bardzo dużą głębokością; ze względu na swój dość niecodzienny kształt, jest on wybierany głównie przez profesjonalistów.

Reasumując, w polskiej kuchni sprawdzą się przede wszystkim dwa pierwsze odmiany woka. Jeśli jednak ktoś jest prawdziwym pasjonatem tradycyjnej kuchni dalekowschodniej, powinien skorzystać z klasycznych woków, wykonanych na wzór pekiński. Najczęściej wykonuje się je ze stali żeliwnej, pamiętając jednocześnie o tym, aby było one opalane węglem. Dzięki temu ​zapewniony jest optymalny przebieg procesu smażenia.

Kilka słów podsumowania

Kuchnia polska znacząco różni się od dalekowschodniej. Mimo to, bardzo duży potencjał, jaki niesie ze sobą patelnia wok, pozwala na jej wykorzystanie w bardzo złożonych warunkach kulinarnych. Wynika to głównie stąd, że wok jest dostępny w kilku różnych wariantach, które obejmują jego kształt, ale i materiał wykonania.