zestaw-piekarniczo-pizzeryjny-ibake-z-piecem-dwukomorowym-mfibake211
Sprzęt gastronomiczny

Na co zwrócić uwagę, wybierając gastronomiczny piec do piekarni?

Dostępne na rynku piece piekarnicze różnią się między sobą nie tylko kształtem, rozmiarem i pojemnością, ale również wieloma innymi elementami. Ogromną rolę odgrywa między innymi maksymalna moc i zastosowana technologia. Najmniejsze modele (z tylko jedną komorą) zazwyczaj mają moc od 2000 W do nawet 7000 W. Jeżeli chodzi o profesjonalne sprzęty, to mogą mieć one nawet powyżej 30 000 W

Jaki materiał wybrać?

Gastronomiczny piec do piekarni to inwestycja na lata, dlatego też musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Niestety tanie modele bardzo szybko ulegają zniszczeniu, zwłaszcza gdy jak poddane są one bardzo częstej eksploatacji. W piekarniach i cukierniach piece mają bezpośredni kontakt z żywnością, dlatego też powinny być one wykonane z materiałów odpornych na korozję. Najlepszym wyborem jest wysokiej klasy stal nierdzewna, która może dodatkowo pochwalić się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie grzałki?

W piecach piekarniczych bardzo często stosuje się nie tylko grzałki dolne, ale również górne. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest pieczenie nie tylko bułek i lekkich ciast, ale również dużych bochenków chleba. Grzałki najczęściej wykonane są z materiałów odpornych na rdzę, co oczywiście bardzo pozytywnie wpływa na żywność. Wysokiej jakości materiały znacząco wydłużają żywotność sprzętu.

Niezawodne wentylatory

Aby wybrać porządny piec piekarniczy, warto zwrócić uwagę także na wentylator. To właśnie ten element odpowiada za równomierne odprowadzanie powietrza w komorze. Nowoczesne piece do piekarni umożliwiają regulację prędkości pracy wentylatora. Coraz częściej piec piekarniczy umożliwia także zmianę kierunku obrotów. Dzięki temu rozwiązaniu można liczyć na wypieki chrupiące i lekko przyrumienione. Jest to idealny sprzęt dla osób, które preferują aromatyczne i miękkie w środku wypieki.