Akcesoria kuchenne

Czym kierować się przy wyborze garnka do gotowania na parze?

Zdrowe odżywianie jest modne i przynosi nam realne korzyści w postaci prawidłowej masy ciała oraz lepszego samopoczucia. Warto więc wdrażać je na co dzień, bo im szybciej się przyzwyczaimy do takiego stylu odżywiania, tym szybciej będziemy cieszyć się jego efektami. Pomogą nam w tym, m.in. specjalne akcesoria kuchenne, np. garnki.

Gotowanie na parze

Jednym ze sposobów na zdrowe i niskokaloryczne posiłki jest gotowanie na parze. Można zrobić to z pomocą zwykłego garnka, sitka i pokrywy, ale znacznie lepiej sprawdzą się specjalne garnki przeznaczone do tego celu. Przede wszystkim gotuje się w nich wygodniej, szybciej i za jednym gotowaniem można przyrządzić posiłek nawet dla całej rodziny. Jak wybrać garnek do gotowania na parze, aby ułatwił nam przyrządzanie smacznych i zdrowych posiłków? Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii i wybrać wariant, który najlepiej będzie wpisywał się w nasze potrzeby.

Rodzaj materiału

Jedną z kluczowych kwestii jest materiał, z jakiego garnek został wykonany. Mogą to być garnki ceramiczne, ze stali nierdzewnej oraz emaliowane. Każdy z nich ma niewątpliwe zalety, ale różnią się przede wszystkim ceną oraz wytrzymałością. Najtrudniej uszkodzić powierzchnię garnka z wysokiej jakości stali nierdzewnej i najczęściej można je także myć w zmywarkach, ale są zazwyczaj droższe od tych emaliowanych czy ceramicznych. Zanim się zdecydujesz na wybrany model, sprawdź, czy można w nim gotować na Twojej kuchence. Na przykład nie wszystkie nadają się do kuchenki indukcyjnej.

Pojemność garnka do gotowania na parze

W tej kwestii garnki mogą się bardzo różnić. Niektóre mają po kilka wkładów z sitkiem i pozwalają na przygotowanie za jednym razem większej ilości produktów, np. warzyw, mięsa oraz ryżu czy kaszy. Są jednak duże i mogą być nieporęczne w przechowywaniu. Oznaczają także dużo więcej zmywania. Na pewno jednak sprawdzą się w przypadku kilkuosobowej rodziny. Zdecyduj się na taki wariant, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim osobistym preferencjom.