Akcesoria kuchenne

Zabawa w cukiernika. Czyli masa cukrowa zamiast plasteliny

Rodzice pragną, aby ich dziecko dobrze się rozwijało i było ciekawe świata. Dając mu do ręki smartfon i przyzwalając na zbyt dużą dawkę telewizji to nie najlepsza droga, aby to osiągnąć. Warto organizować dla swojej pociechy kreatywne zajęcia w domu, tym bardziej, kiedy aktualna sytuacja w kraju jak najbardziej temu sprzyja. Jednym z pomysłów jest zabawa w cukiernika, a doskonałym narzędziem do zapewnienia dziecku rozrywki i kształtowania jego umiejętności manualnych, masa cukrowa.

Czym jest masa cukrowa?

Inna jej nazwa to plastyczny cukier. Łatwo można się domyślać, że główny komponent stanowi tu cukier puder, który w połączeniu z żelatyną tworzy zbity lukier. Pokrywa się nim torty, ciasta i mniejsze wypieki, takie jak babeczki i muffinki. Klarowna, gładka powłoka sprawia, że słodkości prezentują się zjawiskowo i na sam ich widok nabiera się ochoty na zjedzenie deseru.

Mały mistrz kuchni

Czas spędzony z dzieckiem w kuchni może zamienić się w prawdziwą zabawę. Masa cukrowa jest całkowicie bezpieczna, łatwa w użyciu, dziecko mając ją w rękach, będzie miało wrażenie, że ma do czynienia z plasteliną. To zasługa gęstości masy – pod wpływem ciepła rąk jest podatna na odkształcenia. To dlatego cukiernicy dopatrzyli się w niej idealnego materiału do powlekania tortów.

Dziecko czerpie wielką radość z rzeźbienia masą cukrową. To nie tylko zajęcie kreatywne, ale również rozwijające zdolności manualne. Pociecha uczy się cierpliwości i wytrwałości. A po wszystkim może spałaszować deser wraz z rodzicem.