Akcesoria kuchenne

Jak wybrać eleganckie sztućce, które zachwycą gości?

Sztućce należą do podstawy wyposażenia każdego domu, jednak nie każdy posiada takie, które nie tylko dobrze służą, ale też wywołują zachwyt posługujących się nimi osób. Jak wybrać sztućce, które będą trwałe, a jednocześnie będą przyjemne oku?

Mnogość sztućców a dobre wrażenie

W większości domów obecne są tylko podstawowe cztery rodzaje sztućców: widelec obiadowy, nóż obiadowy, łyżka stołowa i łyżeczka do herbaty. Jest to zestaw wysoce niekompletny i świadczący o kiepskim wyczuciu smaku i niskiej znajomości etykiety. Przyjmując gości, zwłaszcza regularnie, trzeba zadbać o większą różnorodność sztućców, a więc zadbać też przynajmniej o takie, jak łyżka do lodów, widelczyk do ciasta, widelczyk do deserów, widelec serwisowy, widelec sałatkowy, widelec do ryb, widelec do przystawek, nóż do sera, czy nóż do steków.

Materiał i zdobienia

To, jak wybrać sztućce, które zachwycą gości pod względem wizualnym, jest dość trudne, jeżeli bierze się pod uwagę także stosunek trwałości do dekoracyjności.

Standardowo wykonuje się sztućce ze stali chromowo-niklowej oznaczonej jako 18/10, czyli zawierającej 18% chromu i 18% niklu. Sztućce z niej mogą być co prawda dodatkowo upiększone i zdobione, jednak rzadko zdarzają się tu wysoce dekoracyjne komplety. Trzeba mocno się naszukać, aby je znaleźć. Ten materiał jest jednak bardzo wytrzymały, a ze sztućcami takimi można robić niemal wszystko, bez o baw o to, że się uszkodzą czy zużyją. Niektóre stalowe sztućce mogą posiadać za to drewniane ozdobne elementy w postaci części raczki noża, łyżki, czy widelca.

Wiele osób dla gości kupuje jednak zestaw sztućców srebrnych, które są o wiele piękniejsze i nieraz bardzo ozdobne, czemu towarzyszy też sama natura i właściwości fizyczne srebra. Warto wybrać srebro raczej niskiej próby, które będzie trwalsze. Srebra nie można myć w zmywarce, a do tego wchodzi one w reakcje chemiczne z wieloma rodzajami potraw, w tym z majonezem i rozmaitymi kwaśnymi daniami, dlatego postrzega je się za bardzo niepraktyczne

Innym ozdobnym materiałem może być o wiele bardziej wytrzymałe złoto lub sztućce ze standardowych metali i stopów, które będą pozłacane. Stal nierdzewna platerowana złotem jest coraz popularniejsza. Wysoce ozdobne, chociaż mało trwałe, są też sztućce z brązu.

Ładne sztućce nie muszą być drogie, jednak ważne jest, by były one różnorodne i by najlepiej należały do jednego kompletu.