stol-chlodniczy-600-mm-ze-zlewem-dwudrzwiowy-asber-gtp-6-150-20-d-s-green-line
Sprzęt gastronomiczny

Ile kosztuje stół chłodniczy?

Stół chłodniczy jest niezastąpionym elementem w każdym lokalu gastronomicznym. To na nim bowiem najczęściej przygotowywane są dania ze świeżych produktów, dlatego też, tak ważne jest, by wybrać model, który będzie miał sporo miejsca oraz, w którym można przechowywać wszystkie niezbędne akcesoria i dodatki. Ile kosztują takie stoły chłodnicze i gdzie najlepiej je zamówić?

Oferta skierowana tylko i wyłącznie do profesjonalnych kuchni

W domu prywatnym raczej na próżno szukać typowego, fachowego stołu chłodniczego. Zazwyczaj takie sprzęty stosowane są w kuchniach, w których wydaje się mnóstwo posiłków w krótkich odstępach czasowych. Stoły chłodnicze są bardzo przydatne w restauracjach, na stołówkach, w barach, kawiarniach oraz w kuchniach hotelowych. Kucharze cenią je za to, iż utrzymuje się na nich niska temperatura, co sprawia, że świeże produkty dłużej lepiej wyglądają i zachowują wszystkie swoje wartości odżywcze.

Ile kosztuje profesjonalny stół chłodniczy z szufladami?

Takie stoły można kupić tylko i wyłącznie bezpośrednio u producentów, którzy specjalizują się w ich wykonaniu. Oferty w takich miejscach są bardzo bogate i różnorodne, dzięki czemu klienci mogą znaleźć odpowiedni rozmiar stołu oraz model, który będzie posiadał odpowiednie dla nich wyposażenie. W zależności od tych aspektów, ceny wahają się przeważnie od około 2000 zł do nawet 15000 zł. Niektóre modele (te droższe) mają już tak wiele dodatkowych funkcji, że przygotowywanie na nich jest naprawdę prawdziwą przyjemnością. W nowoczesnych kuchniach coraz częściej można więc natrafić na tego typu modele, które wyposażone są w dodatkowe drzwiczki, w szuflady, w miejsca na określone akcesoria.