Akcesoria kuchenne

Praktyczne porady dotyczące zakupu patelni

Choć kupowanie patelni wydaje się bardzo proste, to jednak w istocie jest sprawą niezwykle skomplikowaną. Nie można bowiem wejść do sklepu i wyjść z niego z zakupiona w ciągu kilku minut patelnią. Grozi to możliwością kupienia modelu po prostu złej jakości, niewygodnego i przede wszystkim niepraktycznego. Jak wybierać patelnie w taki sposób, aby były one możliwie jak najlepsze?

Do czego będzie używana dana patelnia?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać, podczas wybierania i kupowania nowej patelni jest to, do czego ona będzie wykorzystywana. Najczęściej oczywiście każdy chce mieć patelnie do wszystkiego, lecz na uwadze trzeba mieć to, że takie uniwersalne modele nie są zbyt dobrym wyborem i ich zakup szybko kończy się dokupieniem drugiego modelu, o bardziej sprecyzowanym przeznaczeniu. Warto więc przed zakupem określić, czy będzie się na danej patelni częściej smażyło przykładowo naleśniki, czy też może jednak steki.

Jaki rozmiar patelni

Nie mniej ważną sprawą od przeznaczenia patelni, jest jej rozmiar. Również średnica patelni będzie miała ogromny wpływ na to, jak i co będzie można na niej smażyć. Warto wiedzieć, że wybór w tym wypadku jest naprawdę ogromny. Bez trudu można bowiem kupić patelnie w zakresie od 20 do nawet 30 centymetrów.

Wiele osób woli kupić patelnie na wyrost, aby mieć na niej zapas miejsca, lecz nie jest to dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze taki model więcej kosztuje, a po drugie zajmuje o wiele więcej miejsca w szafce w kuchni. Na koniec warto również wspomnieć, że o wiele wolniej się nagrzewa, więc smażenie na nim zajmuje więcej czasu.

Pozostałe cechy praktyczne

Powyższe kwestie zaliczyć można do tych najważniejszych, lecz nie oznacza to, że są jedynymi, na które warto zwracać uwagę. Nie mniej ważnymi sprawami są takie kwestie, jak ciężar patelni, który wprost wynika z jakości jej wykonania oraz użytego materiału. Dodatkowo bardzo ważna jest sprawa głębokości patelni, grubości dnia, czy też nawet kształtu całej patelni, co również będzie miało niebagatelny wpływ na je użytkowanie.