babeczki muffinki
Akcesoria kuchenne

Babeczki, ciasta i torty – jaką formę do pieczenia wybrać?

Na smak i aromat ciasta głównie wpływają użyte składniki oraz umiejętności i talent przygotowującej je osoby. Zastosowanie odpowiednich form decyduje o kształcie naszych ciasteczek. Pozwala to oczywiście na dowolne fantazjowanie i zabawę podczas pieczenia.

Torty, keksy i ciasta

Do pieczenia dużych ciast możemy użyć keksówki. Jest to duża, podłużna blacha o wysokości do 10 cm. Pozwala na upieczenie keksa oraz wszelkich innych ciast, których nie przekłada się kremem. Warto rozważyć chlebek bananowy, który jest bardzo łatwy do upieczenia, a jednocześnie niezwykle smaczny i zdrowy. Natomiast wszystkie ciasta przekładane kremem, a więc przede wszystkim torty należy wykonać w tortownicy.
Przyrządzenie pysznej tarty lub innego kruchego wypieku będzie najłatwiejsze i zapewni najlepszy efekt, gdy użyje się naczyń ceramicznych. Mają one specjalne rowki oraz są stosunkowo płytkie, gdyż ich głębokość wynosi ok. 3 cm.

Babeczki i muffinki

Foremki do babeczek można wykonać samodzielnie. Wystarczy papier do pieczenia oraz odrobina cierpliwości i odpowiednia instrukcja. Tę znajdziemy na filmikach umieszczonych w sieci. Ponadto, w zależności od naszych upodobań możemy użyć gotowych foremek papierowych, metalowych lub silikonowych. Szczególnie te ostatnie cieszą się ogromną popularnością, gdyż bardzo łatwo wyciąga się z nich babeczki, a umycie silikonowych foremek jest bajecznie proste. Można ich też użyć do zrobienia domowych lodów, więc jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne. Bogaty wybór form znajdziesz na stronie sklepu: https://bokono.pl/pl/c/Formy-do-babeczekmuffinkow/86