kiełbasa sucha
Przepisy i poradniki

Robimy własną kiełbasę

Coraz bardziej modne staje się bycie samowystarczalnym, szczególnie gdy chodzi o kwestie związane z jedzeniem i przyrządzaniem posiłków. Właściwie idzie to w dwie strony: jedni zamawiają dietetyczne pudełka, drudzy pieką, gotują, a nawet przyrządzają wędliny. Kanapka do pracy? – Tylko z samodzielnie upieczonego chleba i z własnej produkcji wędliną.

Kiełbasa wieprzowa – to wcale nie jest trudne

Do wytworzenia własnej kiełbaski nie potrzebujemy wielu produktów. Wystarczy dobrej jakości mięso. Najlepiej gdy będzie to chuda szynka lub łopatka oraz tłuściejsza karkówka czy boczek. Potrzeba również nieco wieprzowiny klasy III, która jest bardziej ścięgnista lub wołowiny – ten rodzaj mięsa sprawi, że kiełbasa dobre się zwiąże i nie będzie się rozpadać podczas krojenia. By wędlina miała ładny różowy kolor, dodaje się do mięsa, tzw. sól peklowaną. Niektórzy robią kiełbasę bez tego składnika, ale ma ona wtedy nieco inny, bardziej szary kolor. Kolejną niezbędną rzeczą są jelita, które wypełnimy mięsną masą. Z powodzeniem można je kupić nawet w dużych supermarketach. Jeżeli chodzi o przyprawy, to tutaj jest całkiem skromnie. Sól, pieprz i czosnek. Ilość pieprzu i czosnku zależy od naszych osobistych preferencji, ale trzeba pamiętać o tym, że wędlina musi być dość wyrazista w smaku.
Składniki trzeba zmielić, wymieszać (aż masa zacznie odchodzić od ręki – zupełnie jak ciasto drożdżowe – ale na szczęście trwa to krócej), a następnie masą wypełnić jelita. W łatwy sposób można to zrobić przy pomocy maszynki do mięsa, która zazwyczaj ma dołączoną specjalną końcówkę.

Wędzenie i parzenie

Kiełbasa wieprzowa musi zostać uwędzona i uparzona. Zanim jednak zaczniemy ją wędzić, należy ją na całą noc odwiesić, by ociekła z wody i zastygła. Wędzenie trwa około czterech godzin. W tym czasie kiełbasa nabierze ładnego brązowego koloru. Po uwędzeniu należy ją jeszcze uparzyć. W tym celu zagotowuje się wodę, wkłada wędlinę i zmniejsza ogień – woda nie powinna mieć więcej niż 75 stopni. Parzenie trwa od 20-30 minut. Po tym czasie nasza domowa kiełbasa wieprzowa jest gotowa. Doskonałej jakości wyroby kiełbas można nabyć także od producenta Tarczyński, sprawdź skład np. tutaj.