Garnek na parę – pierwszoplanowy bohater lekkiej kuchni
2019-11-14

Nowoczesne gotowanie jest lekkie i przyjemne. Do historii przeszły już ciężkie potrawy, smażone na maśle, po których każdy pragnął tylko, żeby zostały jak najszybciej strawione. Modernistyczna kuchnia jest pełna smaków, aromatów i kolorów. A wyposażenie współczesnej kuchni? Garnek do gotowania na parze powinien być jej pierwszoplanowym bohaterem.

Mit = kit

garnki

Mityczne myślenie dotyczące gotowania na parze skutecznie odstraszało nawet tych, którzy chcieli się go podjąć. Stereotyp mówił bowiem o tym, że przygotowywanie potraw pod wpływem pary było długotrwałe. Nic bardziej mylnego. Ceramiczny garnek na parę, który posiada kilka warstw, niezależnych sit, pozwala na przygotowanie kompletnego obiadu w około 40 minut. Na kolejnych poziomach podstawek można układać warzywa, mięso i ryby, w zależności od czasu ich przyrządzania. A ten nie trwa długo. Decydując się na przykład na zestaw ryby z warzywami, pyszny posiłek można otrzymać w 30 minut. Tyle bowiem potrzebują poszczególne składniki, aby były całkowicie miękkie i smaczne.

Radość z gotowania jest możliwa

Do gotowania na parze garnek to niezwykle estetyczne naczynie, które ucieszy każdą panią domu. Akcesoria kuchenne są bowiem nie tylko po to, aby gotować, ale i sprawiać radość swoim wyglądem i funkcjonalnością. Wyposażanie kuchni, zaczynając od mebli, a kończąc na drobnych szczegółach, potrafi dziś zadziwiać i sprawia, że proces gotowania przynosi wiele satysfakcji.