Garnek do gotowania makaronu – gotowanie z włoską historią w tle
2019-11-22

Smakosze spaghetti bolognese wiedzą, że prawidłowo przyrządzony makaron, powinien być al dente. Ale co to właściwie znaczy? Zgodnie z teorią zawodowych kucharzy, spaghetti al dente jest wówczas, gdy po przepołowieniu nitki, w jej środku widoczna jest biała plamka, a naciskając strukturę palcami, ta stawia opór. Teoria jest ważna, ale w praktyce, oprócz umiejętności, ważny jest także odpowiedni garnek.

Detale w garnku do gotowania makaronu

Garnek do gotowania makaronu Bokono jest bardzo popularnym, kuchennym gadżetem, którego zastosowanie jest doceniane przez wszystkich użytkowników. W czym tkwi sukces naczynia? Ważna jest jego budowa. Garnek do makaronu jest zazwyczaj dość wysoki co skutecznie uniemożliwia rozchlapywanie wody po płycie kuchenki, kiedy ten jest otwarty. Pokrywka naczynia jest natomiast przezroczysta i zazwyczaj, nie bez powodu, wykończona metalowym obrzeżem. Celowość rantu pokrywki bierze się stąd, że u jej spodu zamieszczone jest sito, przez które można swobodnie wylać zagotowaną wodę. Termiczna powłoka natomiast umożliwia łatwe podtrzymywanie pokrywki, aby ta nie spadła, podczas opróżniania.

Jeden garnek, wiele makaronów

W garnku możliwe jest gotowanie wszystkich typów makaronów. Odpowiednia wysokość naczynia sprawia, że długie nitki spaghetti, po wrzuceniu na wrzątek sięgają rantu i nie rozsypują się. Oprócz tego pojemność sprzyja przyrządzaniu dużych porcji. Wydawać by się mogło, że naczyń do gotowania nie można podzielić na kategorie, ale garnek do gotowania makaronu jest tego zaprzeczeniem.