Uncategorized

Światowy Dzień Placków Ziemniaczanych

Placki ziemniaczane to danie niezwykle popularne, które doczekało się wielu modyfikacji oraz różnych sposób serwowania. Co ciekawe, placki ziemniaczane doczekały się swojego święta, które obchodzone jest 13 listopada i znane pod nazwą: Dzień Placków Ziemniaczanych. I choć placki swoje pochodzenie zawdzięczają Polsce, to nie mielibyśmy ich w menu, gdyby nie ziemniaki, których ojczyzną jest Ameryka Południowa.

Historia ziemniaków

Ziemniaki przywędrowały do Europy w XVI wieku, choć wówczas jeszcze nie były popularne, ponieważ w tych czasach uważano, że bulwy tych roślin odpowiedzialne są za wywoływanie liczne chorób, z którymi nie wiedziano jak walczyć. Skoro uznawano, że ziemniaki nie są jadalne, a mają piękne kwiaty, zostały wówczas zaklasyfikowane jako typowa roślina ozdobna. Według starych zapisków kwiatkami ziemniaka przystrajali się sami dostojnicy z papieskiego dworu.


Pomimo złych doświadczeń z ziemniakami, społeczeństwo nie zaniechało próby ich jedzenia, a samą uprawę ziemniaków na dużą skalę zawdzięczamy Anglikom. Dopiero w XVII wielu warzywa te stały się dla Anglików jedną z najważniejszych roślin, jaką wówczas mogli uprawiać. W kolejnych latach, a dokładnie w 1565 roku, ziemniaki odbyły długą drogę, a dzięki niejakiemu Johnowi Hawkinsowi, ich bulwy trafiły do Irlandii. I to właśnie dzięki ziemniakom, złagodzono wówczas ogromne skutki głodu. Co dalej? Dalej już było tylko lepiej. Na kontynencie europejskim, stałe uprawy ziemniaków rozpowszechniły się od ok. 1700 roku (głównie na terenie Niderlandów, czyli na obszarach dzisiejszej Belgi i Holandii).

W Polsce podobno pierwszymi, którzy zaznajomili się z ziemniakami, byli aptekarze wrocławscy, a wydarzenie to miało miejsce końcem XVI wieku. Co więcej, według niektórych przekazów, w połowie XVII wieku, ziemniaki cieszyły się większą popularnością i wówczas zaczęły być uprawiany przez małopolską szlachtę ariańską. Z kolei oficjalne źródła podają, że uprawa ziemniaków, jako rośliny ozdobnej, rozpoczęła się w Polsce od panowania króla Jana III Sobieskiego, który to przywiózł (według danych historycznych) sadzonki ziemniaka ze słynnej wyprawy pod Wiedeń.