Czym różni się patelnia naleśnikowa od zwykłych?
2018-04-29

Patelnia bez wątpienia jest obecna w każdej kuchni. Jednak istnieją wersje tego naczynia przystosowane do przyrządzania konkretnych potraw. Jedną z nich jest patelnia do naleśników.

Czym patelnia naleśnikowa różni się od innych?

Smażenie naleśników na zwykłej patelni jest jak najbardziej możliwe, jednak nieco niewygodne. Z myślą o ułatwieniu smażenia cienkich placków stworzono specjalną patelnię naleśnikową. Jest ona niższa niż jej tradycyjne odpowiedniki, dzięki czemu prościej wylać odpowiednią ilość ciasta na jej dno. Co więcej, niższe brzegi pozwalają na użycie mniejszej ilości oleju do smażenia. Dodatkowym atutem niskich brzegów jest także to, że o wiele łatwiej przewracać placki na drugą stronę.

Rodzaje 

Dobre patelnie naleśnikowe dzielą się przez wzgląd na kształt (w sprzedaży dostępne są naczynia okrągłe i kwadratowe), wielkość oraz powłokę. W kwestii tej ostatniej należy uważać podczas zakupów – nie wszystkie powłoki nadają się do mycia w zmywarce. Ponadto każdy z typów powłok wymaga innego sposobu konserwacji. Najbardziej popularne są powłoki ceramiczne oraz teflonowe, jednak do dyspozycji klientów są także patelnie żeliwne, stalowe, granitowe, tytanowe i mineralne.