Jak stosować wanilię w kuchni?
2018-02-28

Laska wanilii ma niezwykły aromat, który sprawia, że idealnie pasuje do każdego deseru i nadaje mu charakter. Jej esencję stosujemy do ciast, kremów i deserów. Idealnie współgra z innymi korzennymi przyprawami jak cynamon czy goździki.

Najpopularniejszymi produktami waniliowymi są laski i cukier. Jednak w przepisach często spotykamy ekstrakt czy pastę waniliową, które nie zawsze są dostępne w sklepach. Na szczęście, możemy sami wykonać je w domu. Wtedy mamy pewność co do składu i nie musimy się martwić, że nie znajdziemy danego produktu na sklepowej półce.

Jak przygotować domowy ekstrakt z wanilii?

Ekstrakt powstaje na bazie mocnego alkoholu. Najlepiej sprawdzą się tu aromatyczne, często dodawane do ciast i deserów, brandy, koniaki czy też rumy. Wystarczy 2 drobno pokrojone strąki wanilii, zalać 250 ml alkoholu. Ekstrakt należy trzymać w ciemnym miejscy przez około 2 miesiące. Następnie przecedzić przez filtr.

Pasta waniliowa

Pasta to gęsty syrop waniliowy, który ma intensywny, karmelowy smak.
Cukier (200 g) należy połączyć z wodą (200 ml) i doprowadzić do wrzenia. Dodajemy ziarenka z wanilii (3-4 laski), oraz wrzucamy puste laski wanilii – kupisz tutaj. Gotujemy jeszcze chwilę. Na koniec wyciskamy sok z limonki, który zapobiegnie krystalizacji. Po ostygnięciu przelewamy pastę do butelek na oliwę lub słoiczków.

Jak zrobić domowy cukier waniliowy?

Bardzo często w sklepach, zamiast cukru waniliowego, możemy kupić cukier wanilinowy, nazwa jest tak podobna, że nawet się nie zorientujemy. Po powrocie do domu widzimy jednak że cukier mimo, że ładnie pachnie, nie ma w sobie czarnych ziarenek. Wanilina naturalnie nadaje aromat laskom, ale to także ekstrakt uzyskiwany na drodze syntezy chemicznej, używany do aromatyzowania wyrobów cukierniczych.

Jeśli chcemy mieć domowy cukier waniliowy, bez żadnych chemicznych dodatków, wystarczy zmiksować 2 szklanki cukru z ziarenkami z 1-2 lasek wanilii i przesypać do słoika. By otrzymać mocniejszy aromat, należy włożyć pustą laskę do cukru. Można także poeksperymentować z cukrem trzcinowym.
Pamiętajmy by laska wanilii, której użyjemy była świeża i mięsista, ona zagwarantuje nam wspaniały smak i zapach.