Jak wybrać patelnię grillową?
2018-01-03

Wybór sprzętu kuchennego jest sporym wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, więc ciężko stwierdzić, który z nich sprawdzi się najlepiej. Nie zawsze warto kierować się wyłącznie ceną. Przez takie podejście możemy być stratni nawet kilkadziesiąt złotych.

Patelnia grillowa musi być trwała, odporna uszkodzenia, a także komfortowa w użytkowaniu. Tylko wtedy inwestycję można uznać za trafną.

Jaki materiał?

Najczęściej spotykane patelnie grillowe wykonane są z aluminium, stali lub żeliwa. Modele aluminiowe są szybkie i proste w użytkowaniu, jednak w relatywnie szybkim czasie możemy zaobserwować pierwsze odkształcenia. Dodatkowo raczej nie zaleca się czyszczenia ich w zmywarce.

Patelnia wykonana ze stali jest zdecydowanie najbardziej wytrzymałe i odporna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Urządzenia żeliwne wymagają wcześniejszego zaimpregnowania. Nie sprawdzą się w przypadku potraw kwaśnych lub mocno przyprawionych.

Czym się kierować?

Podjęcie jednoznacznej decyzji nie jest proste. Najlepiej określić, jakie potrawy będziemy grillować najczęściej. W przypadku mięsa czerwonego dobrą opcją jest patelnia żeliwna. Do warzyw i drobiu zaleca się patelnią aluminiową. Stal jest odpowiednia dla ryb, mięsa, a także owoców morza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *