naturalne barwniki spożywcze stosowane w posiłkach
Akcesoria kuchenne

Oznaczenia barwników spożywczych na opakowaniach – sprawdź zanim kupisz!

Substancje często dodawane do produktów spożywczych, czyli: barwniki spożywcze i konserwanty mogą prowadzić do wzrostu ilości substancji toksycznych w organizmie i mieć niekorzystne działanie na zdrowie.

Skąd biorą się toksyny w żywności?

Wśród źródeł toksyn, które są szkodliwe dla ludzkiego organizmu można wymienić m. in. zanieczyszczoną wodę i powietrze, odpady przemysłowe, a także substancje dodatkowe dodawane do żywności m. in. barwniki i konserwanty. Wśród substancji dodatkowych można wymienić m. in. barwniki syntetyczne, substancje zakwaszające, preparaty zagęszczające i żelujące, preparaty zastępujące cukier.

Czy wiesz co jesz? Dowiedz się, jakie oznaczenia na produktach mają barwniki spożywcze!

Konieczne jest sprawdzanie wszystkich informacji na temat składników i dodatków na opakowaniach produktu. Wśród barwników, jako najczęściej stosowanych substancji dodatkowych w żywności można wymienić m. in.:

  • barwnik (E110) tzw. żółcień pomarańczowa, może wywołać różne reakcje alergiczne np. pokrzywkę, duszności,
  • barwnik (E133) tzw. błękit ubrylantowany, jest może być szkodliwy dla osób cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego inne schorzenia układu pokarmowego,
  • barwnik (E102) tzw. Tartazyna), po spożyciu przez astmatyka i osób z nietolerancją aspiryny może wywołać reakcje alergiczne, bezsenność, depresję, nadpobudliwość i dekoncentrację. Szczególnie niepożądane jest stosowanie tego związku u dzieci z syndromem ADHD,
  • barwnik (E123) tzw. Amarant. Należy do barwników azowych, więc jego spożycie nie jest wskazane u astmatyków,
  • barwnik (E127) tzw. Erytrozyna. Może powodować dekoncentrację u dzieci oraz trudności w nauce,
  • barwnik (E180) tzw. Czerwień litolowa BK. Może wywoływać reakcje alergiczne, pokrzywkę, katar sienny, problemy żołądkowe, bezsenność i nadpobudliwość.

Więcej naturalnych barwników spożywczych można nabyć w atrakcyjnych cenach.