Akcesoria kuchenne

Wytrzymałość naczyń żeliwnych i stalowych

Stalowe i żeliwne naczynia kuchenne produkuje się praktycznie od zawsze. Wciąż jednak w ogóle nie tracą one popularności. Jednakże, żeliwo jak i stal są stale udoskonalane, podobnie zresztą jak wykonane z nich naczynia kuchenne.

Wytrzymałość to priorytet

Wydaje się, że ludzie wciąż chętnie korzystają czy to z patelni żeliwnych czy z garnków stalowych, gdyż ponad wszystko cenią sobie wytrzymałość patelni i garnków. Niewątpliwie, w kuchni od czasu do czasu dochodzi do tego, że coś spada, coś się rozbija i generalnie coś się niszczy. Wszelkie nieszczęścia nie omijają również patelni i garnków. Jednakże patelnie żeliwne, nawet jeśli spadają na beton z wysoka nie rozbijają się, ani zwykle nawet nie ubijają. Wynika to z tego, że żeliwo jest materiałem tak wytrzymałym, że aż trudno to sobie wyobrazić.

Stal zresztą niewiele ustępuje żeliwu, jeśli chodzi o wytrzymałość. Jest to jednak materiał bardziej plastyczny, dlatego garnki o skomplikowanych kształtach robi się właśnie ze stali, a nie ze wspomnianego żeliwa. Warto w tym miejscu zauważyć, że stal i żeliwo są bardzo podobnymi stopami. Różnica między nimi polega jedynie na tym, że w skład żeliwa wchodzi nieco więcej węgla niż w skład stali. W obu natomiast dominuje żelazo.